Левски Лукойл спечели дербито с лидера Рилски спортист в Самоков от 16-ия кръг на Националната баскетболна лига за мъже. Възпитаниците на Константин Папазов стигнаха до драматичен успех само с точка разлика - 73:72 (24:19, 16:17, 13:21, 20:15).

За Рилски спортист това е четвърто поражение от 15 мача. Тимът остава начело в класирането с 26 точки, а Левски Лукойл е на втора позиция с 24 точки, но и с мач по-малко. Двата състава ще се срещнат отново във вторник в мач от Балканската лига в София.

Гостите спечелиха първата част с 24:19, а на почивката имаха аванс от 40:36. Домакините стигнаха до обрат след силна трета четвърт и преди финалните 10 минути водеха с 57:53. Отборът на Левски Лукойл започна със серия от 6 безответно точки и отново излезе напред в резултата - 59:57, след което се игра кош за кош.

Драмата настъпи в последната минута. Божидар Аврамов вкара от далечна дистанция за 72:72 43 секунди преди сирената. За домакините Златин Георгиев пропусна тройка, а в ответната атака за "сините" Станимир Маринов не успя да вкара кош.

След това Маринов реализира само един наказателен удар, а в последната атака играчите на Рилски спортист не успяха да вкарат и така Левски Лукойл стигна до успеха.

За победителите се отличиха Станимир Маринов с 18 точки и 6 асистенции, Божидар Аврамов с 16 точки и Павлин Иванов с 12 точки. За домакините от Рилски спортист най-резултатен беше Травис Тейлър с 14 точки. Златин Георгиев добави 13 точки и 8 борби, с 11 точки завърши Дерек Райт, а 10 реализира Йордан Бозов. /БТА