Балкан (Ботевград) победи гостуващия Левски Лукойл със 79:71 (40:33) в дербито на върха от 26-ия кръг на Националната баскетболна лига за мъже.

С успеха възпитаниците на Небойша Видич събраха 40 точки и известиха столичани от първото място във временното подреждане. Срещата започна с периоди на поделено надмощите. Първо "сините" поведоха с 14:6, но до края на първата част домакините обърнаха до 17:16. Във втората четвърт момчетата на Константин Папазов отново дръпнаха с 25:20, но последваха силни минути за Балкан, който малко преди края на първото полувреме стигна до 40:30, а на почивката се оттегли с преднина от 40:33.

Левски навакса пасива си след серия от 10:3 в началото на третата четвърт, а за последно столичани изравниха при 47:47, след което домакините започнаха да доминират и до края на частта натрупаха аванс от 62:52.

В началото на последната четвърт ботевградчани увеличиха аванса си до 69:54 и това се оказа решаващо. След поражението Левски остана втори с 40 точки. ДеВоугън Уошингтън завърши с 21 точки и 7 борби за Балкан, а Венцислав Петков добави 15 точки, 5 борби и 4 асистенции. Божидар Аврамов беше най-резултатен за "сините" с 21 точки, а кийт Клантън се отличи с 12 точки и 16 борби, но левскарите записаха едва 39,7 процента успешна стрелба от полето срещу 50 процента на съперника, което натежа.

Със силна игра през второто полувреме Академик Бултекс 99 стигна до успеха като гост на последния в класирането Спартак Плевен със 103:81 (53:51) и заема третото място също с актив от 40 точки. Домакините започнаха по-добре и в началото на втората четвърт поведоха с 31:20, но постепенно позволиха на съперника да намали изоставането си. Пловдивчани стигнаха до обрат в началото на третата част, а малко по-късно след серия от 12:0 поведоха със 76:61 и до края нямаха съществени затруднения.

Димитър Димитров се отличи с 27 точки, 13 борби и 6 асистенции за Академик Бултекс 99. Никола Маравич допринесе с 19 точки и 10 борби. За плевенчани най-добър беше Милен Дудев с 25 точки и 8 асистенции. Ямбол спечели гостуването си на Академик София с 87:81 (45:42) в мача на средняците. Домакините имаха предимство в началото и на старта на втората четвърт взеха преднина от 31:20, но на почивката се оттеглиха със символичен аванс от 45:42.

Последва равностойна игра с честа смяна на водачеството, като седем минути преди финалната сирена резултатът беше 73:73. В следващите пет минути гостите направиха серия от 11:4 и дръпнаха с 84:77, което се оказа решаващо. Капитанът Станислав Говедаров беше най-полезен при успеха с 24 точки и 7 борби. За домакините с 27 точки и 13 борби блесна Йордан Минчев.