Балкан (Ботевград) победи гостуващия Академик Бултекс 99 (Пловдив) с 97:74 (28:23, 26:18, 19:17, 24:16) и поведе с 2:1 успеха в полуфиналната серия от плейофите на Националната баскетболна лига за мъже. Играе се до три успеха от пет мача, а четвъртата среща е в неделя отново в Ботевград.

Двубоят започна много оспорвано като в началото играта вървеше кош за кош. След това домакините записаха силна серия 11:0 при резултат 15:4. Пловдивчани обаче нямаха намерение да се предават и водени от Мартин Дурчев, Александър Груев и Димитър Димитров намалиха изоставането си на 3 точки, а в края на първата четвърт домакините водеха с 28:23.

През втората четвърт "зелено-белите" контролираха ситуацията на терена, но Академик Бултекс 99 отново се доближи до съперника при 38:32. Последва страхотна тройка на Венцислав Петков и разликата отново беше двуцифрена - 42:32. Бързите обороти продължиха и през следващите минути и при оставащи 2 минути до почивката Балкан водеше с 13 точки при 52:39. Така на полувремето таблото показваше 54:41

След завръщането си на терена гостите направиха силна серия 12:3 и успяха да стопят пасива си само на 3 точки. Ботевградчани обаче се съвзеха и след чудесни отигравания на Венци Петков и Павел Иванов разликата отново стана двуцифрена при 73:58. Тя остана такава и след края на частта.

В заключителните минути Балкан продължи да увеличава преднината си, която набъбна до 21 точки при 81:60 и оставащи шест минути до края на срещата. Гостите се опитаха да противодействат, но безуспешно и възпитаниците на Небойша Видич заслужено се поздравиха с втори успех във полуфинална плейофна серия.

За Балкан над всички беше Венцислав Петков, който наниза 18 точки. Павел Иванов се отчете с 15, а Дейвид Хоутън и Дивон Уошингтън се разписаха с по 14 точки. Игор Кесар отбеляза 13 и спечели 8 борби.

За Академик Бултекс 99 най-полезен беше Васил Бачев, който реализира 17 точки. С дабъл-дабъл от 12 точки и 12 борби се отчете Никола Маравич, а с 11 точки приключи Алесандър Груев.

Четвъртата полуфинална среща ще бъде на 13 май /неделя/ от 18:30 часа в Арена "Ботевград".

Трети мачове от полуфиналните плейофи в Националната баскетболна лига (НБЛ) за мъже (играе се до три победи от пет мача):

Балкан (Ботевград) - Академик Бултекс 99 (Пловдив) - 97:74 (28:23, 26:18, 19:17, 24:16)
* Балкан води с 2:1 победи в серията. Четвъртата среща е в неделя отново в Ботевград.