България завърши със загуба в световните квалификации по баскетбол за мъже за първенството на планетата тази година в Китай. Възпитаниците на Любомир Минчев отстъпиха като гост на Босна и Херцеговина с 67:87.

Срещата беше без значение и за двата отбора, които нямаха шансове да се борят за класиране на световния шампионат. България завършва на пето място в класирането с 4 победи и 8 загуби, а Босна е на последната шеста позиция с баланс 3-9.

Националите играха много добре в първата част и поведоха със 17:12 и 25:19, но в началните минути на втората четвърт домакините стигнаха до обрат - 29:27. След това босненците направиха серия от 9:1 за 38:28, а на почивката имаха аванс от 43:35.

Двата отбора изиграха равностойна трета четвърт, а след тройка на Павел Маринов българите изравниха 49:49 в средата на частта. Босненците отново подобриха играта си в нападение и поведоха с 60:51, а преди последните 10 минути имаха аванс от 65:54.

Домакините започнаха със серия от 9:2 в последната част и направиха резултата 74:56, след което до края нямаха проблеми и спечелиха мача с 20 точки разлика - 87:67.

За България се отличиха Николай Захариев с 16 точки, Павел Маринов с 12 и Александър Янев с 11 точки.

Любомир Минчев имаше доста проблеми със състава заради контузени играчи и пътува за Зеница само с 11 баскетболисти. Александър Везенков и Дий Бост не получиха разрешение от Олимпиакос и Химки да участват в последните две квалификации на тима.

За Босна и Херцеговина най-резултатен беше Един Атич с 29 точки, 9 точки, 5 борби, 4 отнети топки и 1 чадър. С 19 точки и 6 борби приключи Александър Лазич.

Среща от група К на световните квалификации по баскетбол за мъже за Мондиал 2019 в Китай:

Босна и Херцеговина - България - 87:67 (24:25, 19:10, 22:19, 22:13)

Състав на България: Димитър Димитров 5, Христо Захариев 16, Павел Маринов 12, Венцислав Петков 3, Йордан Минчев 3 (Александър Янев 11, Николай Стоянов 3, Божидар Аврамов 6, Чавдар Костов 5, Деян Карамфилов 3, Васил Бачев 0)/БТА