Отборът на Балкан Ботевград намали шансовете си за участие в груповата фаза на турнира за Купата на ФИБА Европа, след като отстъпи с 95:96 (23:28, 21:26, 24:22, 27:20) пред унгарския Фалко Волкано Сомбатхей в първи мач от третия предварителен кръг.

Ботевградчани обаче трябва да са по-скоро доволни от крайния резултат, след като в един момент изоставаха с цели 16 точки от съперника си. Така "зелените" се нуждаят от каквато и да е победа в реванша на унгарска земя след седмица, за да продължат в групите на турнира.

Берое с тежко поражение в Европа

Ключова за победата на гостите се оказа отличната им стрелба от зоната за три точки. Играчите на Сомбатхей бяха точни при 15 от 25-те опита, докато домакините успяха в едва 6 от 19-те си стрелби отдалеч.

Двубоят започна много лошо за българския тим, който се озова в ролята на догонващ в резултата рано-рано. Първата четвърт приключи при резултат 28:23 в полза на гостите, а след кош на Золтан Перл унгарците поведоха с цели 16 точки при 46:30 четири минути преди почивката.

В началото на второто полувреме Балкан стопи аванса на Сомбатхей до шест точки след забивка на центъра Игор Кешар, но последваха нови добри минути за гостите и в крайна сметка те водеха със 76:68 преди решителната последна четвърт.

Лукойл разбра новите съперници, Берое и Балкан продължават битката

В нея Балкан започна слабо, като допусна серия от 8:1 точки, която доведе резултата до 84:69 в полза на гостуващия тим. Две минути преди края на мача разликата все още се движеше около 9-10 точки в полза на Сомбатхей, но с много добра игра на гарда Девин Брукс в заключителните секунди Балкан успя да минимализира щетите от поражението.

Най-резултатен за Балкан с 30 точки бе именно Брукс, а с по 18 приключиха Игор Кешар и Павел Иванов. За гостите от Сомбатхей 22 отбеляза Джулиан Норфлийт, а с 20 остана Дарън Говенс.