Без голяма част от основния си състав България отстъпи с 1:3 (22:25, 26:24, 21:25, 17:25) на Аржентина в първия мач от втория уикенд в група D на Световната лига. Воденият от Найден Найденов и Георги Петров отбор започна в следния състав Валентин Братоев, Георги Братоев, Цветан Соколов, Виктор Йосифов, Теодор Тодоров, Тодор Скримов и либеро Владислав Иванов.

Двубоят стартира по възможно най-добрия начин за България с директна точка от сервис на Цветан Соколов. Играта продължи точка за точка, като съперникът ни първи стигна до техническото прекъсване при 8:7. Втори ас на Соколов обаче направи 9:8 в полза на “лъвовете”. При следващото завъртане на сервис бе Валентин Братоев, който затрудни посрещането на Аржентина и доведе до 13:9. Домакините демонстрираха рутина и с добър сервис на Лучиано де Чеко намалиха до 12:13. До равенство се стигна при 15:15. Отново прекъсването бе с точка преднина за Гаучосите. Лъвовете отново поведоха при 18:17, но серия на влезлия от резервите Кристиан Поглажен обърна резултата до 22:18 и на практика даде гейма на аржентинците.

Българите започнаха добре и втората част като поведоха с 5:2 и 6:4. Аржентина обаче обърна още при 8:7. Силен сервис на Конте увеличи преднината на домакините до 13:11. Два блока на Валентин Братоев върнаха Лъвовете в боя за 14:14. “Гаучосите” поведоха с три точки при 19:16. Атака на Цецо Соколов и две на Тодор Скримов направиха 21:19 за нашите. Две спорни точки за Аржентина направиха 21:21, но това не пречупи българите и след почивка взета от Найден Найденов взе 22-ата точка. Грешка от сервис на Конте направи резултата 23:22 за България, а силен сервис на Скримов доведе развоя до 24:22. Домакините отразиха двете ни възможности да затворим гейма, но българите използваха третата с блок в центъра на Виктор Йосифов за 26:24.

Цветан Соколов започна гейма отново с ас и даде водачеството на “лъвовете”. Преднината ни стигна четири точки при 8:4, а след това и до 10:5 и 11:6. Тук Хавиер Вебер замени диагонала и разпределителя си, Федерико Перейра и Лучиан де Чеко, с Иван Кастелани и Николас Уриарте. Именно силен сервис на Кастелани затрудни българите и доведе до 9:11 в наша полза. Блок-аут на Соколов направи 14:12, но домакините вече бяха в ритъма на гейма и стигнаха до обрат - 15:14. След равенстно 17:17 Гаучосите записаха три поредни точки и това разколеба нашите и направи резултата 2:1 за Аржентина.

Сривът от края на третия гейм не бе превъзмогнат и в четвъртата част, когато Аржентина поведе с 8:4 и 11:5, като по този начин реши изхода на двубоя. Преднината на Гаучосите набъбна до 16:9 и 20:12, а нашите просто доиграваха двубоя. В игра се появиха Светослав Гоцев, Костадин Гаджанов, Николай Пенчев и Добромир Димитров.

Най-резултатен за България бе капитанът Цветан Соколов с 18 точки, докато Факундо Конте донесе 22 за съперника ни.

"Играхме много добре в първите три гейма, но след това не съумяхме да задържим ритъма си и платихме висока цена като загубихме срещата", заяви Соколов на официалната пресконференция след края на двубоя.

Тази вечер от 00 ч. българско време националите ни излизат срещу Португалия в Буенос Айрес.