Старши треньорът на националния ансамбъл – жени Ина Ананиева разкри любопитни подробности около създаването на новите две съчетания, с които грациите ще представят България през този сезон.

Ансамбълът показа новите композиции (с пет чифта бухалки и три топки и две ленти) пред родните съдии по време на днешното контролно първенство, което се проведе в залата на стадион „Раковски“.

„Относно избора на музиката, исках да е нещо, много различно, много нетрадиционно, двете съчетания да нямат нищо общо. Мисля, че успяхме да го направим. Музиката на бухалки е на Георги Андреев, народна музика. Мисля, че композицията се получи страхотно. На топки и ленти е по филмова музика, на най-новия филм на „Хензел и Гретел“. На мен по-любимото съчетание ми е на топки и ленти, защото е по-нестандартно, малко сме излезли от стандарта и се получи. Има хор, защото само в едно от съчетанията можем да използваме текст“, сподели Ина Ананиева.

„Същинската подготовка я почнахме някъде през ноември. Преди това момичетата имаха възстановителен лагер, след това се качихме на Белмекен. Повече време ни отне да намерим музиките. Аз вече като чух музиките, имах представа както ще се случва. За поредна година, като идеи, най-хубавите неща ни се получиха на Белмекен. Там имахме време на спокойствие да измислим стъпките, дребните престроявания, изобщо там го направихме“, добави още треньорът.

По време на контролното състезание Ина Ананиева изпробва две от резервните си състезателки за място в съчетанието с ленти и топки. Момичетата изиграха два пъти композицията пред съдиите, с по една промяна в състава. По този повод Ина Ананиева сподели: „По принцип моята концепция за четиригодишния цикъл, аз казах, че искам да налагам млади момичета в този отбор, защото останалите пет са супер опитни и смятам, че шестата състезателка не съм я намерила на 100 процента, затова ще въртя, ще пробвам, ще изпробвам млади момичета.“

„Михаела Маевска е от около 10 години в националните отбори и това е голямо натоварване за нейния организъм, смятам, че тя трябва да по-облекчена, че трябва да играе в едното съчетание, защото ми е много ценен състезател и за да мога да я съхраня още две години и половина, затова я изкарах от едното съчетания. Има предложение за Рио, в ансамблите да участват само 5 състезателки, без резерва, а това е още по-добре, защото имам страхотна конкуренция.“

„В края на месец февруари заминаваме за първото ни състезание – Гран при в Москва. Искам пак да стартираме там, защото това не е състезание от Световните купи. Искам там да прегорят, преди големия старт в Щутгарт, където е Световна купа – А категория. За първа година организират в Германия подобно състезание. След това ни предстоят Световни купи в Песаро, Лисабон, следва Европейско първенство, следва любимото ни състезание в София, което ще е малко преди Световното първенство, което мисля, че е много добър ход. Една купа в Казан преди това още. Имаме две големи първенства в една година, но смятам, че момичетата ще се справят“, коментира още Ина Ананиева.

„Ще тренираме в София до състезанието в Москва, след това веднага заминаваме на „Спорт палас“, там искам да се изолираме, да се концентрираме две седмици. Максимално да изчистим нещата откъм артистичност, музикалност, чистота на изпълнение, на трудности“, завърши треньорът на ансамбъла ни.

Участие в контролното състезание взеха Мария Матева, Невяна Владинова, Радина Филипова, Сара Стайкова и Катрин Тасева. Анастасия Киссе пропусна своеобразното състезание. Пет грации при девойките също показаха своите съчетания, както и ансамбълът – жени.