Българският национален тим по волейбол срази Франция с 3:1 гейма в решителен двубой от олимпийската квалификация в столичната зала „Арена Армеец“. Мачът се игра пред препълнени трибуни, а в отделните части мачът се движеше 25:19, 26:26, 25:25, 27:25!

Успехът почти гарантира участие на "трикольорите" в Лондон това лято. Точка в утрешния двубой на българите срещу Египет ще бъде достатъчна за спечелване на първото място в турнира. Пред повече от 12 500 зрители, сред които и президентът Росен Плевнелиев, "лъвовете" надиграха трудно своя равностоен противник след повече от два часа игра.

Селекционерът ни направи сериозна изненада за двубоя, като пусна като диагонал Цветан Соколов вместо капитана Владимир Николов. Другите стартови играчи на България Андрей Жеков, Николай Николов, Теодор Тодоров, Матей Казийски, Тодор Алексиев, либеро - Теодор Салпаров.

Филип Блен пък залжи за Франция на Трефл, Рузие, Тониути, Н`Гапе, Тюа, Ру и либеро Екзига.

Двубоят започна много оспорвано, като играта се движеше точка за точка. Първото техническо прекъсване в мача дойде при точка аванс за България – 8:7.

Родните национали успяха да поведат с 11:8 след ас на Казийски, но след това „петлите“ бързо ни догониха и обърнаха. При 13:15 Казийски излезе за кратко за сметка на Николай Пенчев. Второто техническо прекъсване бе при точка пасив за България - 15:16. Казийски, Соколов и компания изравниха на три пъти, а Тодор Алексиев умело отигра за 19:18.

След това българите успяха да се организират и основно с блокада надиграха петлите с 25:19. За затрудняването на противника помогна и включването за сервис на резервата Георги Братоев в последните разигравания.

По подобие на първата част, вторият гейм отново започна равностойно – 2:2, 3:3, 3:5. Постепенно гостите от Франция успя да вземе инициативата до 8:5 в тяхна полза. Второто техническо прекъсване на втория гейм дойде при нова преднина за французите при резултат 16:13.

Заключителните минути на гейма също бяха толкова оспорвани. Франция поведе с 21:20, последва израняване от страна на българите 22:22. При резултат 23:22 Радостин Стойчев поиска почивка, а веднага след подновяването „петлите“ взеха нова точка, за да стигнат до геймбол – 24:22. След бойка игра на нашите национали се стигна до изравняване 24:24. След няколко разменени геймбола, в крайна сметка французите прикючиха гейма при 28:26, изравнявайки по този начин резултата до 1:1.

След две поредни грешки на Тодор Алексиев в началото на третата част, Франция поведе с 3:1. Момчетата на Радо Стойчев обаче съумяха да изравнят до 3:3, а след блок на Теодор Тодоров се стигна до 5:3 в полза на България. Първото техническо прекъсване в частта обаче дойде при резултат 8:7 в полза на Франция.

След техническото прекъсване двата тима започнаха да играят точка за точка. Цветан Соколов намали преднината на Франция до 9:10, за да се стигне до равенство 12:12 след грешка при атака на французите. При резултат 22:23 в полза на „петлите“, селекционерът Стойчев поиска прекъсване. Добра атака на Теодор Тодоров през центъра даде преднина на България от 24:23 и геймбол за нашите. Геймът бе завършен от Тодор Алексиев за 25:23!

Четвъртият гейм, който се оказа и последен, се оказа най-завързан, като българските национали затвориха мача след цели пет поредни геймбола.