Половината задача за мечтания финал в Истанбул Роджър Федерер - Григор Димитров е изпълнена. Швейцарецът имаше огромни проблеми, но в крайна сметка успя да преодолее съпротивата на Диего Шварцман в три сета - 2:6, 6:2, 7:5 за близо 2 часа игра.

Федерер имаше трудности и в четвъртфинала си с Даниел Химено-Травер, а двубоят с Шварцман започна кошмарно за него. В първия сет Маестрото допускаше голям брой грешки за разлика от съперника си, който бе на гребена на вълната и с 2 пробива набързо поведе след 6:2.

Федерер все пак се съвзе и на свой ред изравни резултата в сетовете след 6:2.

В началото на решителната част швейцарецът имаше точка за пробив, която не успя да реализира, а след това Шварцман също можеше да стигне до пробив. Това все пак не се случи и двамата продължиха да взимат подаванията си.

В десетия гейм Федерер имаше мачбол при 5:4, но Шварцман не се предаде и успя да изравни.

Все пак напрежението си каза думата в следващия сервис гейм на аржентинеца и след няколко негови грешки, Федерер стигна до успеха и чака победителя от втория полуфинал Григор Димитров - Пабло Куевас.