Представителят на домакините Жо-Вилфрид Цонга се класира за полуфиналите на Откритото първенство на Франция по тенис.

Поставеният под номер 14 Цонга надделя над петия в схемата Кей Нишикори (Япония) с 6:1, 6:4, 4:6, 3:6, 6:3 след 3:44 часа игра.

Французинът започна отлично мача и набързо поведе с 6:1, 5:2, когато паднал на трибуните от силния вятър метален панел от телевизионното табло прекъсна срещата за малко повече от половин час.

При доиграването Нишикори върна единия пробив пасив, но за повече нямаше сили и загуби и втория сет.

Постепенно вятърът поутихна, а играта на японеца се подобри и той успя да намали изоставането си след пробив в десетия гейм на третата част.

Нишикори стартира стабилно и четвъртия сет и след ранен пробив дръпна с 4:1 и задържа преднината си, за да изравни резултата.

В петата част Цонга отново намери ритъма си и поведе с 4:1, което се оказа решаващо.

Нишикори допусна 52 непредизвикани грешки, с 15 повече от съперника си, което беше фатално.

За място на финала Цонга ще срещне Стан Вавринка, който по-рано днес елиминира швейцарския си съперник Роджър Федерер с 6:4, 6:3, 7:6(4)./БТА