Най-добрата българска тенисистка Цветана Пиронкова отпадна в първия кръг на квалификациите на турнира на червени кортове в Щутгарт (Германия) с награден фонд 740 хиляди долара. 24-годишната Пиронкова загуби от представителката на домакините Карина Витхьофт с 5:7, 6:3, 5:7 за 2:17 часа. За българката това бе първи мач на клей този сезон.

Германката, която участва в турнира с "уайлд кард", поведе със сет и 2:0 във втората част преди Пиронкова да спечели три поредни гейма. Българката, която бе поставена под номер 2 в основната схема на квалификациите, направи два пробива и взе втория сет с 6:3. 17-годишната Витхьофт направи пробив в третия сет и поведе с 4:1, но след това Пиронкова успя да изравни 5:5. До края германката спечели и двата гейма като стигна до успеха в двубоя след пробив при втория си мачбол.

С участието си в квалификациите Пиронкова, която е 43-та в световната ранглиста, спечели 1 точка и 780 долара.