Първият медал в историята на Фиджи на олимпийски игри е златен. Националният отбор на страната победи с категоричното 43:7 Великобритания във финала на турнира по Ръгби-7 за мъже, докато бронзовите отличия останаха за южноафриканците. Те надвиха с 54:14 Япония в малкия финал от надпреварата в Рио де Жанейро.

Капитанът Осеа Колинасу даде тон на разгрома с трай (есе) в 57-та секунда, а в развитие на двубоя записа и два допълнителни опита, за да завърши мача с девет точки. До края на първата част пък резултатът набъбна до 29:0 със завършени атаки в противниковата зона на Джери Тувай, Леон Накарава и Ватемо Равуву.

През второто полувреме картината не беше много по-различна. Фиджи стигна до бърз трай чрез Джошуа Туисова, а британците записаха първи точки едва в 16-та минута на мача. Дан Нортън направи единствения британски трай и Маркъс Уотсън добави две точки, а Фиджи сложи край на срещата с пет точки на Вилиаме Мата.