България спечели три медала - златен, сребърен и бронзов, в първия ден на световното първенство по самбо за мъже и жени, което се провежда в руския град Санкт Петербург.

Марко Косев спечели за четвърти път в бойното самбо в категория до 57 килограма. Той записа четири победи по пътя си към златото, а на финала се наложи над Керим Алануров от Туркменистан.

"Ще отпразнувам победата с отбора си, и дори ще си позволя да пийна една водка," цитиран бе Косев от руските медии след победата, но добави бързо: "Разбира се, само 50 грама."

"Присъствието на знаменит боец като Фьодор Емеляненко в залата ме мотивира допълнително," добави българинът. Емеляненко получи преди състезанието специална награда за принос към самбото.

Мартин Иванов остана със среброто в категория до 68 килограма спортно самбо, след като игра с висока температура и вирусно заболяване.

При жените Гергана Вацова стана трета в категория до 60 килограма спортно самбо.

Руският президент Владимир Путин откри световното първенство и изгледа схватките от първия ден, след което раздаде и част от медалите.

България има 11 представители в спортното самбо - 6 жени и 5 мъже, и осем участници в бойното самбо.