Шест медала завоюваха българските състезатели в първия ден на Балканиадата по лека атлетика за мъже и жени в румънския град Питещ. Българите взеха две титли, три сребърни отличия и един бронзов медал.

Най-значимото постижение за българския отбор постигна Силвия Дънекова, която спечели титлата на 3000 метра стипълчейз с национален рекорд - 9:33.41 минути.

Предишното върхово постижение на България в тази дисциплина също принадлежеше на Дънекова - 9:35.66 минути и беше поставено на световното първенство в Москва на 10 август 2013 година.

Второто място зае словенката Маруша Мисмас с 10:03.83 минути, а трета е Елена Панает (Румъния) с 10:06.36 минути. Постижението на Силвия е пето в европейската ранглиста за сезона и 25-о в световната класация за годината за момента.

Другия златен медал заслужи Петя Дачева на троен скок с 13.67 метра. Тихомир Иванов (скок височина), Денис Ерадири (скок дължина) и Йоло Николов (5000 метра) са балкански вицешампиони за 2015 година в техните дисциплини, а Инна Ефтимова завърши трета на 100 метра. Състезанието продължава и днес.