Българските състезатели спечелиха три сребърни и един  бронзов медал в първия ден на световното първенство по самбо за  мъже и жени и по бойно самбо, което се провежда в Нарита  (Япония).

Сребърните отличия са в надпреварата по бойно самбо.  Защитаващият титлата и четирикратен световен шампион Марко  Косев загуби на финала в категория до 57 кг от Андрей Будажапов  (Русия) и не успя да спечели рекордна пета световна титла. При 74-килограмовите Тихомир Благовестов отстъпи на финала с 0:6 точки пред Нацибян Маврик от Армения.

В категория до 100 кг Генко Иванов загуби спора за титлата с 0:7 точки от Вадим Немков (Русия). Бронзов медалист стана Мартин Иванов в категория до 68 кг  спортно самбо.

При жените до 60 кг Гергана Вацова завърши пета. Тя загуби с 1:1 срещата си за третото място от двукратната световна и  четирикратна европейска шампионка Анна Репида (Молдова). България участва на шампионата с 18 състезатели. Утре  предстоят нови девет категории./БТА