104 пилоти от 4 държави (България, Румъния, Гърция и Турция) взеха участие в третия кръг на Републиканския шампионат по мотокрос Гран При Левски.

На мотополигона в с. Козар Белене през днешния ден десетките зрители станаха свидетели на оспорвани надпревари във всички класове, като пилотите показаха майсторство и феърплей.

При най-малките в клас 65 сс победата и в двата манша извоюва Мариус Поповици от Румъния, който остави след себе си в крайното подреждане Мариус Канакис от Гърция и класиралия се на трето място Золтан Ордог от Румъния. Заради близостта на трасето до Дунав мост (около 100 км.) от северната ни съседка пристигнаха 21 състезатели, които участваха в родния шампионат, който винаги е отворен за чужди пилоти.

От българите с най-предно класиране в МХ 65 бе Виктор Бориславов (Мото спорт Варна, КТМ), който завърши четвърти в общото подреждане (1 манш - второ място, 2 манш - пето място. Общо 38 точки).

В МХ 85 безапелационно победата в двата състезателни манша спечели Николай Малинов (МСК Севлиево, Кавазаки), водил до последно битка с Антониос Сагмалис от Гърция, който караше много силно. Малинов показа характер, най-вече във втория манш и три обиколки преди края успя да изпревари съперника си, за да стигне до първото място и заслужено беше бурно аплодиран от зрителите. Сагмалис се класира втори, а трети Димитър Грозданов (1 - 3, 2 - 3, МХ Рейсинг Симитли, КТМ).

Общо 36 състезатели водеха битка в най-многобройния клас МХ на трасето в с. Козар Белене. Мартин Тодоров (Еър Макс Рейсинг, Ямаха) показа, че се намира в чудесна форма и победи в двата манша, за да добави нови 50 точки към актива си за генералното класиране. Втори и в двата манша остана Юлиян Райчев (МСК Панчо Рейсинг Тийм, Кавазаки - 44 точки), а трети Веселин Малинов (МСК Севлиево, Кавазаки - 40 т.)

В клас МХ 1 румънецът Адриан Радуца направи страхотно впечатление с карането си днес. Радуца започна да трупа разлика пред останалите пилоти още в първата обиколка - около 5 секунди, като постепенно увеличаваше преднината си, за да финишира и в двата манша като №1. Румънецът остави след себе си 16-те си конкурента. Втори се класира Шевки Шевкиев (СМК Турция, Сузуки, 1 - 3, 2 - 2, 42 точки). Трети е Калоян Илиев (МСК Севлиево, КТМ, 1 - 3, 2 - 3, 38 т.).

В МХ 2 победител в крайното класиране от втория кръг на Републиканския шампионат стана Любомир Васев (МХ Рейсинг Симитли, Ямаха, 1 - 1, 2 - 3, 45 т.). Втори и в двата манша завърши Кристиан Ангелов (НСА Моторспорт, Ямаха), който записа нови 44 точки към актива си. Трети се нареди Тони Цветков (МСК Панчо Рейсинг Тийм, 1 - 4, 2 - 4, 36 т.).

За разлика от вчерашния ден, когато силна буря прекъсна квалификацията за 30 минути, днес времето беше изключително приятно за състезатели и публика, а трасето в идеално състояние. Следващият уикенд, 21-22 май, в Троян ще се проведе Европейският шампионат по мотокрос в класовете МХ 65 и МХ 85, както и третият кръг на Републиканския ни шампионат във всички класове.