След две прекъсвания на играта, димки, факли, бомбички, и пълен обрат, Монпелие вече е новият шампион на Франция! В последния кръг на Лига 1, тимът се нуждаеше поне от точка, за да не се вълнува от победата на Пари Сен Жермен над Лориен. И взе три, след като обърна като гост Оксер от 1:0 до 1:2, след повече от два часа на терена. ПСЖ би със същия резултат Лориен, и се надяваше на Оксер да помогне, и да победи Монпелие – ситуация, в която парижани щяха да са шампиони.

Оливие Капо откри в полза на Оксер в 20-та минута, и даде всички поводи на ПСЖ да се надява. В 32-та обаче Джон Утака изравни резултата до 1:1 – резултат, достатъчен на Монпелие да е сигурен шампион.

Оливие Жиру и Сюлейман Камара имаха шанс да успокоят играта на Монпелие с още едно попадение през второто полувреме, но едва в продължението на редовните 90 минути отново Утака успя да се разпише, за да донесе победата, пълен актив от точки, и шампионска титла за първи път в историята на клуба.

Естествено, веднъж чули последния съдийски сигнал, и щастливите фенове на Монпелие нахлуха на терена, за да споделят радостта си с футболистите на тима, написали златна страница в историята на тима. Миналата година Монпелие едва се спаси от изпадане от елита, и само 12 месеца по-късно вече е шампион на Франция, а Оксер изпада.

И Монпелие, и ПСЖ ще играят в групите на Шампионската лига, третият Лил ще се включи от квалификациите, а участие в Лига Европа спечелиха Лион и Бордо.

Много хора по улиците на Монпелие чакаха крайния резултат, направил ги шампиони

източник: Reuters

Мачът бе спиран на два пъти, първо малко след 50-та минута, а след това – след 70-та, след като феновете на домакините, традиционно несдържани и ядосани от изпадането на отбора в Лига 2, изразиха негодуванието с хвърляне на топки за тенис, тоалетна хартия и домати по играчите. Така те принудиха полицията да препоръча спиране на срещата. Реферите я прекратяваха за известно време, след което подновяваха играта, и двубоят се проточи повече от половин час от останалите срещи от кръга. При първото спиране роля оказаха и предмети, с които привържениците на Оксер замеряха новоизбрания министър на вътрешните работи на Франция Мануел Валс, заел място на трибуните.

Пари Сен Жермен остана втори, въпреки че хвърли близо 100 милиона евро за селекция и доведе Карло Анчелоти за треньор. Столичаните вкараха два гола чрез Хавиер Пасторе и Тиаго Мота, които оформиха пълния обрат срещу Лориен, който поведе чрез Кевин Моне-Паке.

Освен Оксер, който завърши на последно място, с елита се сбогуваха Каен и Дижон. Третото място в Шампионската лига спечели Лил, а в Лига Европа ще играят четвъртият Олимпик Лион, петият Бордо и носителят на купата на Лигата - Олимпик Марсилия, който завърши на десето място.