Полша е първият четвъртфиналист на UEFA EURO 2016! В страхотен осминафинален двубой, донесъл много емоции на зрителите, Полша победи Швейцария след изпълнение на дузпи! Редовното време завърши 1:1, а при дузпите единственият пропуск на Гранит Джака значеше край на участието на "кръстоносците" на Европейското първенство.

Така Полша за първи път в историята си достигна до топ 8 на европейски финали докато за Швейцария остана разочарованието от пропуснатия шанс. Двата тима си разделиха по едно полувреме като поляците поведоха чрез гол на Якуб Блашчиковски в 39-ата минута. Джердан Шакири обаче изравни 8 минути преди края на редовното време с изумителен гол със странична ножица. Швейцарците сякаш пропуснаха да решат всичко в продълженията, а при дузпите поляците демонстрираха по-железни нерви и триумфираха.

Така играчите на Владимир Петкович ще се приберат в Швейцария с високо вдигната глава докато Полша започва подготовка за своя четвъртфинал, в който съперник на Левандовски и компания ще бъде победителят от мача Хърватия - Португалия.

Вижте как се разви двубоя минута по минута

В същото време може и да гласувате за Играч на мача!

Още от първите секунди Полша загатна за това, което предстои през първото полувреме. Само след 23 секунди игра "дружина полска" можеше вече да води в резултата. След грешка в швейцарската отбрана топката попадна в Аркадиуш Милик, който от отлична позиция не успя да уцели рамките на вратата.

Поляците продължиха да играят по-добре като именно Милик бе в центъра на събитията, след като именно той отправяше ударите към вратата на Ян Зомер. Те обаче бяха неточни за щастие на "кръстоносците", които определено изпитваха трудности с бързата игра в атака на съперника.

В същото време на свой ред Швейцария опита няколко по-опасни атаки като най-солидното им положение се откри пред Фабиан Шер в 35-ата минута. Централният защитник бе оставен непокрит при центриране от корнер и стреля с глава, но в ръцете на Фабиански.

И точно когато Швейцария сякаш бе изравнила играта, Полша стигна до първия гол в мача. Камил Гросицки проби по левия фланг, влезе в наказателното поле и подаде вдясно към непокрития Куба Блашчиковски. Опитният халф реализира с прецизен удар покрай Зомер, вкарвайки втория си гол в турнира.

След равностойни първи 15 минути на втората част, Владимир Петкович реши да промени играта на своя отбор, вкарвайки в игра Бреел Емболо, Ерен Дердийок и Желсон Фернандеш.

Това явно оказа влияние, защото Швейцария пое контро над случващото се на терена и все по-често започна да атакува към вратата на Полша.

В 73-ата минута Рикардо Родригес бе много близо до изравняване след перфектно изпълнение от пряк свободен удар. Фабиански обаче спаси с още по-великолепна реакция.

5 минути по-късно натискът на "кръстоносците" вече бе още по-сериозен, а след рикошет топката стигна до Джердан Шакири, чийто мощен удар разтресе напречната греда.

Футболистът на Стоук Сити обаче бе запазил най-доброто за след малко. В 82-ата минута крилото реализира изумителен гол, който спокойно може да бъде определен още от сега за гол на турнира. След рикошет топката стигна до Шакири, който от границата на наказателното поле изстреля феноменален изстрел със странична ножица, който попадна неспасяемо в ъгъла на вратата на Фабиански за 1:1.

До края на редовното време двата отбора бяха по-предпазливи и така се стигна до продължения.

Първото продължение премина в спокойно темпо и без положения пред двете врати. Във вторите 15 минути обаче Швейцария имаше определено преимущество пред своя съперник и на няколко пъти "кръстоносците" можеха да стигнат до победния гол. В центъра на вниманието бе Ерен Дердийок. В 113-ата минута той получи перфектно центриране от Дердийок и останал очи в очи с Фабиански стреля с глава. Полският вратар обаче спаси. Малко след това отново Дердийок получи добър пас, но не успя да затрудни стража на съперника.

Така  всичко трябваше да се реши след дузпи. Те започнаха с точни изпълнения на Лихщайнер и Левандовски преди Гранит Джака да не издържи на напрежението и да изпрати топката в аут. Аркадиуш Милик даде нужния аванс на поляците, а до края безгрешните изпълнения на Глик, Блашчиковски и Криховяк донесоха голямата победа за тима на Адам Навалка.

Състави:
Швейцария: 1. Ян Зомер, 13. Рикардо Родригес, 22. Фабиан Шер, 20. Йоан Джуру, 2. Щефан Лихтщайнер, 10. Гранит Джака, 11. Валон Бехрами (77' 16. Желсон Фернандеш), 15. Блерим Джемайли (58' 7. Бреел Емболо), 23. Джердан Шакири, 9. Харис Сеферович, 18. Адмир Мехмеди (70' 19. Ерен Дердийок).

Полша:  22. Лукаш Фабиански, 15. Камил Глик, 3. Артур Йенджейчек, 2. Михал Паздан, 20. Лукаш Пишчек, 5. Кжищоф Мачжински (101' 6. Томаш Йодльовиец), 10. Гжегож Криховяк, 11. Камил Гросицки (104' 17. Славомир Пешко), 16. Якуб Блашчиковски, 9. Роберт Левандовски, 7. Аркадиуш Милик.