Холандия се провали в опитите си да постигне невъзможното и ще гледа Евро 2016 по телевизията. Отборът на Дани Блинд капитулира с 2:3 срещу Чехия у дома остана на четвърта позиция в група А.

И без това шансовете на третите от Мондиал 2014 не бяха много големи след изненадващата загуба на чехите от Турция у дома преди дни, като „лалетата“ се нуждаеха от победа срещу лидера и да разчита, че Исландия ще победи турците като гост.

Сметките на холандците обаче се оказаха без значение, защото още в 24-ата минута Павел Кадерабек откри резултата за гостите. Секунди преди него Теодор Гебре-Селасие направи непростим пропуск, като от 5-6 метра не можа да порази целта и прати топката в аут. Крадерабек показа много повече хладнокръвие, за да оползотвори чудесната асистенция на Иржи Скалак. Футболистът на Хофенхайм смълча трибуните с мощен шут под гредата, при който Йерун Зут нямаше какво да направи.

Гостите показаха изключителна ефективност пред гола, като в 35-ата дръпнаха с 2:0. Томаш Нецид пусна идеално подаване за Йозес Сурал, който с плътен удар опъна мрежата с шут до дясната греда.

В края на първата част обаче безоблачният развой на мача за гостите бе нарушен, тъй като Марек Сухи бе изгонен с директен червен картон за брутален фаул.

Въпреки това „лалетата“ видяха как Чехия увеличи аванса си в 66-ата минута, когато след злощастно стечение на обстоятелствата Робин ван Перси отклони топката в сбоствената си мрежа.

Домакините направиха всичко по силите си поне да защитят честта си и в 70-ата Клаас-Ян Хунталаар намали. Таранът на Шалке 04 засече с глава хубаво центриране на Уесли Снайдер от корнер.

Шест минути преди последния съдийски сигнал Бас Дост отклони с глава едно високо подаване и от няколко метра Ван Перси порази правилната врата, за да направи 2:3. В 87-ата Томаш Калаш можеше да охлади ентусиазма на домакините, след като получи шанс да шутира от десетина метра, но топката отлетя встрани от целта.

Така с 22 точки в актива си Чехия излезе на първо място в група А заради победата на Турция над Исландия с 1:0. Островитяните остават втори с 20 точки, докато турците (18 т.) също печелят директна промоция като най-добрият трети отбор от всичките групи. Холандия остава далеч назад с 13 точки.