Челси направи 2:2 като гост в реванша с досегашния еврошампион Барселона и се класира за финала на Шампионската лига, след като спечели с 1:0 първата среща в Лондон.

Каталунците поведоха с 2:0 на своя Камп Ноу преди почивката с голове на Серхио Бускетс и Андрес Иниеста, а Джон Тери бе изгонен, но Рамирес и Фернандо Торес вкараха за гостите в продълженията на двете полувремена и донесоха крайния триумф на сините.

В грешник за каталунците пък се превърна звездата на тима Лионел Меси, който изпусна дузпа в 48-ата минута, когато резултатът бе 2:1 в полза на неговия тим и ако беше вкарал, нещата до края щяха да бъдат съвсем различни, особено с оглед на факта, че лондончаните бяха с 10 човека.

Така Барса затвърди проклятието носителят на титлата в ШЛ никога да не успява да защити трофея си през следващия сезон и да стане шампион на Европа в две поредни години.

Воденият от временния наставник Роберто Ди Матео Челси ще се опита да спечели отличието в турнира за първи път в историята си, след като вече игра веднъж на финал - през 2008 година, когато в Москва загуби от Манчестър Юнайтед.

В титулярния състав на каталунците впечатление направи присъствието на младото крило Исаак Куенка, докато Ди Матео бе избрал най-очакваните играчи и в единадесеторката на италианеца изненади нямаше.

Пеп Гуардиола заложи на изключително офанзивната схема 3-3-3-1, като най-отпред бе Алексис Санчес, а малко зад него в нападение - Меси, Куенка и Фабрегас. На вратата по традиция започна Валдес, а тримата стартирали в защита бяха Пике, Масчерано и капитанът Пуйол. В халфове линия бе гласувано доверие на световните шампиони с Испания Шави, Иниеста и Серхио Бускетс.

Челси почна с формация 4-5-1, с вездесъщия Дидие Дрогба в атака и наситената полузащита с петима - Микел, Мейрелеш, Лампард, Рамирес и Мата, докато пред Петър Чех бяха наредени Иванович, Джон Тери, Гари Кейхил и Ашли Коул.

Барселона започна срещата с очакван натиск, тъй като губеше с 0:1 от първия мач и още в третата минута Лео Меси можеше да изведе домакините напред, след като нахлу опасно в наказателното поле и стреля, но покрай вратата на Петър Чех.

Пред Ди Матео откри проблем още в 12-ата минута, когато травма го принуди да направи рано-рано първата си смяна и контузеният централен бранител Гари Кейхил отстъпи мястото си на Жозе Босингва.

В 19-ата минута Барса направи отлична атака, като Сеск Фабрегас изведе с пета Меси сам срещу Чех, но стражът на лондончаните успя да избие удара на аржентинската звезда. Челси за първи път създаде по-сериозно напрежение пред вратата на испанците в 25-ата минута, но Дидие Дрогба стреля от твърде малък ъгъл и ударът му излезе в аут.

В 26-ата минута и Хосеп Гуардиола направи принудителна смяна, след като Жерард Пике се контузи и мястото му в отбрана да бъде заето от резервата Дани Алвеш.

Барселона поведе в 35-ата минута, когато младокът Исаак Куенка проби отляво и центрира в наказателното поле, където Серхио Бускетс бе оставен непокрит и от няколко метра прати топката в опразнената мрежа за 1:0, с което изравни общия резултат от двата мача.

Секунди по-късно нервите на Джон Тери не издържаха. Капитанът на гостите удари умишлено Алексис Санчес с коляно в гърба и бе изгонен от турския рефер на двубоя Джунейт Чакър.

Последните минути на първата част бяха изключително драматични, като в 43-ата Барса поведе с 2:0 с гол на Андрес Иниеста, който бе изведен отлично от Лео Меси зад защитата на лондончаните.

В добавената една минута на първото полувреме Челси вкара изключително важен гол - Франк Лампард изведе Рамирес сам срещу Виктор Валдес и бразилецът красиво прехвърли вратаря за 2:1 – резултат, достатъчен на сините да продължат на финала, след като в първия мач биха с чистото 1:0.

Само 3 минути след почивката бе отсъдена дузпа за Барселона след шпагат на Дидие Дрогба в краката на Сеск Фабрегас, но Лионел Меси не успя да вкара от бялата точка, като нацели напречната греда над Петър Чех.

В следващите 15 минути добри положения за трети гол се откриха пред каталунците, но първо Санчес с глава би в аут, а след това Чех изби в корнер опасен удар на откъсналия се срещу него Куенка. В 68-ата пък резервата Саломон Калу имаше шанс пред вратата на Барса, но не успя да отиграе добре ситуацията и не стигна до изстрел.

Осем минути преди края настоящият еврошампион успя да стигне до попадение, но то не бе зачетено, поради засада. В 83-ата пък Меси нацели нова греда, този път с шут от игра, показвайки, че това не е неговата вечер.

Както и през първата част, Челси вкара и втория си гол в добавеното време. Влезлият като резерва Фернандо Торес се откъсна сам срещу Виктор Валдес, хладнокръвно финтира испанския страж и вкара за 2:2, с което окончателно подпечата билетите на сините за финала в Мюнхен.

В битката за титлата в Шампионската лига Челси ще срещне победителя от двубоя Реал Мадрид – Байерн Мюнхен в сряда от 21:45 часа, като баварците спечелиха с 2:1 като домакини в първата среща.

Съставите:

Барселона (3-3-3-1): Виктор Валдес, Пике (26-Дани Алвеш), Пуйол, Фабрегас (74'-Кейта), Шави Ернандес, Иниеста, Масчерано, Бускетс, Алексис Санчес, Меси, Куенка (67'-Тейо).

Челси (4-5-1): Чех, Иванович, Ашли Коул, Кейхил (12'Босингва), Тери, Рамирес, Лампард, Микел, Раул Мейрелеш, Мата (58'-Калу), Дрогба (80'-Дрогба).