ЦСКА-София и Левски оправдаха очакванията към дербито помежду си от 10-ия кръг на Първа професионална лига. Франсис Нар откри за „сините“ преди почивката, а четвърт час преди края резервата на „червените“ Преслав Йорданов изравни след дузпа.

Левски обаче беше отборът, който изпусна не един, а цели два решителни шанса да вземе трите точки и така остана само с 24 на върха в класирането. ЦСКА-София остава 4-и със 17, колкото има и третият Дунав Русе.

Още с първия съдийски сигнал на Ивайло Стоянов стана виден стремежът на ЦСКА-София да подложи съперника си на ранен натиск. Играчите на Еди Йорданеску започнаха с изключително много агресия и още във втората минута създадоха нелоша възможност. Станислав Манолев се спусна отдясно край тъчнилията и центрира към точката на дузпата, където Руй Педро нахлу от втора позиция и пробва изстрел с глава. Топката прелетя на поне метър и половина покрай десния стълб.

В 7-ата минута Боян Йоргачевич показа голямата си класа, като отрази по невероятен начин страшен шут на Рубен Пинто. Португалецът посрещна топката с всичка сила от около 27-28 метра и изпрати кълбото към горния десен ъгъл. Само моменталният рефлекс на сърбина предотврати сигурно попадение.

След първия четвърт час натискът на „червените“ отслабна значително и Левски започна по-често да минава центъра. „Сините“ категорично продължаваха да чакат шанса си на контраатака, а показателно за това бе, че първият им шут към вратата на Георги Китанов дойде чак в 29-ата минута.

Въпреки не много честите атаки, „сините“ имаха своите начини да създават напрежение в защитата на ЦСКА-София. В 33-ата минута Мехди Бурабиа завъртя топката от фаул, а Бабатунде Адениджи и Роман Прохазка с малко останаха под центрирането. Това затрудни Китанов и той изпусна топката, което доведе до кратко меле, в което вратарят все пак се поправи.

Само минутка по-късно Левски откри след грандиозен подарък на Рафа Перес. Колумбиецът на два пъти се провали с изчистването на топката, а това позволи на Прохазка да овладее и да изведе в коридор пробилия зад гърба му Адениджи. Нигериецът влезе в наказателното поле и изчака перфектния миг, за да пусне вляво за Франсис Нар, а последният без никакви грижи вкара на празна врата – 0:1.

Ганаецът се израдва точно пред феновете на „червените“, които веднага отвърнаха с хвърлени бутилки. Тъмнокожият футболист обаче просто вдигна една от тях и отпи.

На полувремето треньорът на ЦСКА-София Еди Йорданеску пробва да раздвижи играта на своите, като вкара Преслав Йорданов вместо младия Александър Георгиев. При подновяването на играта „червените“ направиха опит за нов ранен натиск. Той доведе до една спорна ситуация в 53-ата минута, когато Густаво Кулма първо стреля в стената от пряк свободен удар, а при повторния му опит за шут след серия от рикошети топката първо се удари в лявото бедро на Веско Минев, а след това срещна и ръката му в наказателното поле. Реферът Ивайло Стоянов беше безкрайно ясен в жестовете си, че няма да отсъди дузпа.

В 67-ата минута Рафа Перес можеше да изкупи грешката си от първото полувреме, но се провали в завършващия удар. Виана намери колумбиеца с чудесно центриране от ъглов удар на около 8-9 метра от вратата. Перес дори не трябваше да скача, за да стреля с глава, но го стори безкрайно неточно.

Само 2 минути по-късно Левски имаше невероятна възможност до голяма степен да убие интригата. Почти целият тим на ЦСКА-София се бе изнесъл напред за статично положение, след което загуби топката. Краев веднага я продължи към Адениджи отляво, който съумя да обърне фланга и да изведе Георги Костадинов сам срещу Китанов. Халфът напредна заедно със Сашо Александров и взе по-грешното решение – вместо пас към съотборника си, той стреля право в тялото на вратаря, за да опропасти шанса.

Четвърт час преди края „червените“ отвърнаха на удара чрез дузпа. В 75-ата минута Антон Недялков намери начин да центрира отляво от трудна позиция и изпрати топката към близката греда и вратарското поле. Там Преслав Йорданов изпревари пазача си и пробва да отправи удар, докато Йоргачевич го повали на тревата. Реферът Ивайло Стоянов беше категоричен в отсъдената дузпа, а потърпевшият Йорданов веднага си взе топката. От бялата точка той успя да прати вратаря на „сините“ в грешната посока и изравни резултата – 1:1.

Левски имаше идеалният шанс да отмъкне пълния комплект точки в продължението на мача. Тогава влезлият като резерва за заключителните мигове Виктор Генев се измъкна от опеката на Бумал и с глава засече центриране на Аниете от пряк свободен удар. От 5-6 метра обаче футболистът не можа да порази целта, а топката премина на сантиметри покрай левия стълб зад застиналия Китанов.

ЦСКА-СОФИЯ – ЛЕВСКИ 1:1

0:1 Франсис Нар 34'

1:1 Преслав Йорданов 77'-д.

ЦСКА-София (4-2-3-1): Георги Китанов – Станислав Манолев (74' - Александър Дюлгеров), Божидар Чорбаджийски, Рафаел Перес, Антон Недялков – Рубен Пинто, Петрус Бумал – Диого Виана, Руй Педро (88' - Кирил Десподов), Александър Георгиев (46' - Преслав Йорданов) – Густаво Кулма

Старши треньор: Едуард Йорданеску

ЛЕВСКИ (4-2-3-1): Боян Йоргачевич – Александър Ем. Александров, Александър Др. Александров, Димитър Пиргов, Веселин Минев – Георги Костадинов, Джереми Де Ноойер – Роман Прохазка, Мехди Бурабиа (57' - Божидар Краев), Франсис Нар (90' - Виктор Генев) – Бабатунде Адениджи (79' - Антонио Аниете)

Старши треньор: Люпко Петрович

Стадион: „Васил Левски“ (София)