Българският шампион Лудогорец съумя да избегне неприятна загуба у дома в първия си мач срещу Цървена звезда от третия квалификационен кръг на Шампионската лига. Разградчани допуснаха пълен обрат от 1:0 до 1:2 след почивката, ала с попадение на влезлия четвърт час преди края на срещата Клаудиу Кешеру разградчани запазиха солидни надежди за реванша.

Началото на мача съвсем не хващаше окото, като разградчани изглеждаха много нервни в комбинациите си, а техните грешки даваха поводи на съперника да поглежда смело към играта на контраатаки. В 14-ата минута Звезда организира подобна акция отляво, при която Катай получи и веднага изведе Гелор Канга по чудесен начин в наказателното поле. Там единствено лошото докосване на Канга и внимателната игра на Моци предотвратиха опасността.

Четири минути по-късно Катай получи пространство отляво в пеналта, обърна се и стреля остро към близкия ъгъл, а Владо Стоянов не успя да захлупи топката и тя отскочи в ъглов удар.

Постепенно обаче българите иззеха инициативата и започнаха да притискат методично съперника си. Макар чистите положения да липсваха, всяка следваща атака изглеждаше по-опасна от предходната. Шампионите имаха няколко чудесни ситуации, които обаче не изиграха съвсем правилно в завършващата фаза.

Все пак в 43-ата минута Лудогорец поведе с изключителен гол на Джонатан Кафу. Моци изнесе топката с дрибъл и я пусна остро по тревата в предни позиции до бразилеца. С първото си докосване той избяга от Луис Ибанес, а след това с второто чукна топката между Ибанес и Тома Фибел. Кафу демонстрира изумителна бързина, за да ги надбяга и финтира вратаря вратаря Дамир Кахриман. Последва лек шут по земята към опразнената врата за 1:0.

Втората част обаче съвсем не стартира по вкуса на разградчани. Само три минути след нейното начало Милош Цветкович метна дълъг пас към Алекс Катай отдясно, който веднага се устреми към вратата. Капитанът на Звезда елегантно свали на земята Игор Пластун, а след това също толкова фино мина и покрай притичалия Съни Дяков. Нападателят шутира ниско по диагонала с левия крак, а Владо Стоянов нямаше какво да стори – 1:1.

Голът определено стъписа Лудогорец, който изобщо не приличаше на себе си в следващите десетина минути. Само късметът избави родния шампион от по-лоша съдба в 58-ата. Тогава Славолюб Сърнич избяга зад гърба на Моци и навлезе в наказателното поле, след което центрира остро във вратарското поле. Там Стоянов се размина с подаването, а само сантиметри не стигнаха на Пабло Моуче да засече в опразнената врата.

Звезда все пак изчака търпеливо своя шанс и го грабна с две ръце в 66-ата минута. Сърбите отнеха топката в половината на съперника и тя веднага отиде в краката на Гелор Канга. На метър-два пред дъгата халфът веднага шутира фалцово с десния крак, а топката описа невъзможна за Стоянов парабола, за да порази горния му ляв ъгъл – 1:2.

След попадението играчите на Миодраг Божович определено се прибраха, за да пазят резултата. Георги Дерменджиев опита да промени статуквото със смените си и една от тях се оказа златна. В 75-ата минута Клаудиу Кешеру се появи в игра и именно той донесе равенството само минутка по-късно.

В основата на изравнителния гол бе бързото изпълнение на фаул от Козмин Моци, който почти на шега с пас по тревата намери сънародника си в наказателното поле. Кешеру пое и тръгна към вратата отляво, а въпреки острия ъгъл намери начин да промуши кълбото под плонжа на вратаря и защитник, хвърлил се на отчаян шпагат – 2:2.

До края и двата тима заложиха на сигурността и логично мачът приключи при равенство, което дава известно предимство на Звезда преди реванша в Белград. Той е другият вторник, 2 август, от 21,30 часа българско време.

ЛУДОГОРЕЦ – ЦЪРВЕНА ЗВЕЗДА 2:2

1:0 Джонатан Кафу 43'

1:1 Александър Катай 48'

1:2 Гелор Канга 66'

2:2 Клаудиу Кешеру 76'

Лудогорец (4-2-1-3): 21. Владислав Стоянов – 25. Йордан Минев, 32. Игор Пластун, 27. Козмин Моци, 6. Натанаел – 8. Лукас Саша (75' - 11. Жуниор Кишада), 18. Светослав Дяков /к/ - 84. Марселиньо – 92. Джоди Лукоки (67' - 28. Клаудиу Кешеру), 22. Джонатан Кафу, 88. Вандерсон

Треньор: Георги Дерменджиев

Цървена звезда (3-5-1-1): 1. Дамир Кахриман – 19. Милош Цветкович, 97. Тома Фибел, 88. Луис Ибанес – 10. Александър Катай /к/ (89' - 81. Предраг Сикимич), 20. Мичал Доналд, 77. Зоран Рендулич, 8. Гелор Канга, 11. Пабло Моуче (67' - 7. Джон Руис) – 4. Дамиен льо Талек – 55. Славолюб Сърнич