Олимпиакос е новият шампион на баскетболна Европа! Гръцкият тим се наложи с 62:61 над ЦСКА Москва след невероятен обрат във финала на Евролигата, и губейки с 19 точки в третата част, обърна именития руския противник, и триумфира за втори път в историята си!

През 1997-ма година, отново с Душан Ивкович начело, Олимпиакос взе първия трофей от Евролигата, преди сега да го стори отново в турската зала „Синан Ердем“.

За MVP на финалната четворка бе избран Василис Спанулис от Олимпиакос.

ЦСКА контролираше голяма част от срещата, но не успя да спре уникалната серия на Олимпиакос в последните 12 минути, която короняса гърците за шампиони на Европа!

Двубоят стартира с меко казано слаба първа част, в която двата отбора си вкараха общо едва 17 точки. Перо Антич овладя първата топка в мача, след хвърлянето на рефера, а след това вкара и първия кош във финалната среща. Дали заради огромното напрежение, или нещо друго, и двата отбора си размениха по две бързи точки, след което за няколко минути сътвориха куп грешки. Леко треперещите ръце си казаха думата, и три минути никой не намери ринга. В крайна сметка Василис Спанулис пречупи статуквото с тройка за Олимпиакос, а ЦСКА бе на път да проведе част, подобна на първата и в полуфинала срещу Панатинайкос - особено слабо в нападение, и малко по-добре този път в защита. Милош Теодосич вкара четвъртия кош в мача, и втори за ЦСКА едва в шестата минута на финала.

Магически обрат коронова Олимпиакос като новия баскетболен шампион на Европа!

източник: Мария Мицова

Двама от титулярите на Олимпиакос - Джоуи Дорси и Марко Кешел нарупаха по два фаула още през първата четвърт, а както и срещу ПАО, ЦСКА получи правото да изпълнява доста нарушения – осем срещу нула само за началните 10 минути. Грешките също бяха повече от прекалено много – общо 13. Така след като и двата състава реализираха само по два коша от игра за цяла първа част, ЦСКА я спечели с 10:7.

Душан Ивкович опита рискован ход, като дори пусна на терена контузения Айси Лоу, но нито той нито Кайл Хайнс бяха на мястото си в „Синан Ердем“. Нарушенията тежаха на Олимпиакос, и по-късата скамейка нямаше как да не даде веднага отражение с всяка смяна.

Нищо не се промени и от началото на втория период, ЦСКА и Олимпиакос се надпреварваха кой ще сгреши повече. Цели две минути бяха нужни, за да се промени статуквото от края на третата четвъртина, а освен това и усилията на двама руснаци да добутат топката в коша. Повече от три пък трябваха и на Олимпиакос да вкара, при това от фаул. Гърците сгрешиха цели шест пъти именно в рамките на тези три минути, и логично изостанаха със седем точки.

И когато двубоят придобиваше доста странни измерения, Милош Теодосич внесе малко от своята магия и наниза три поредни тройки, а с това ЦСКА дръпна за първи път с двуцифрена преднина – 25:13, и четири минути и половина до почивката.

В последните две минути Ивкович пусна и друг контузен – Лазарос Пападопулос, за когото изобщо не се очакваше да играе на Финалната четворка. Това също не промени с нищо плановете на ЦСКА, и руският състав поддържаше авана си. Алексей Швед бе на път да награди усилията на съотборниците си с тройка в последната секунда на първото полувреме, но реферите я отсъдиха извън времето. Така почивката дойде при 34:20 с 11 точки за Теодосич. За Олимпиакос през първото полувреме по девет вкараха Спанулис и Папаниколау, а единственият друг състезател на гърците, който се бе разписал за 20 минути бе Перо Антич. За сравнение, за ЦСКА цели седем играчи имаха точки през първото полувреме.

На полувремето нарадите си получиха момчетата от Лиетувос Ритас, станали първи на юношеския турнир, съпътстващ Евролигата, както и тези от Идеалната петица при тях. Истанбул пък предаде символично домакинството на следващия домакин на Финалната четворка Лондон.

След почивката нещата започнаха да влизат съвсем в нужното за ЦСКА русло, и щом веднъж се установиха на 13-16 точки разлика, стигнали в един момент до цели 19, Андрей Кириленко и компания вече се чувстваха далеч по-комфортно. Преполовили средата на третата част, все още само тримата баскетболисти на гърците се бяха разписвали в мача, и това се промени чак в 28-та минута на двубоя.

Именно човекът, който го стори – Костас Слукас, намали за първи път изоставането на гърците до 10 точки с първия кош за последната част, до 53:43.

Моментът на Олимпиакос настъпи в последните две минути на третата част, и първите две от четвъртата, със серия от 14-0 за тях! Така резултатът бе намален само до пет точки, с цели седем минути и половина до края на финала. В този решителен миг обаче Марко Кешел първо сгреши, а след това пропусна тройка, и ЦСКА наказа всичко това с два коша.

Въпреки всичко, с пет минути до последния съдийски сигнал в Евролигата за сезон 2011/2012, мачът придоби малко неочаквана интрига. Георгиос Принтезис направи изоставането на Олимпиакос само три точки при 55:52, и оставащи четири минути.

И двата отбора вече бяха направили по 20 грешки, и продължаваха да ги нижат, а Олимпиакос продължаваше някакси да се държи в мача. Андрей Кириленко направи няколко решаващи отигравания в последните минути – блок, кош, а след това вкара и фаул, но направи невероятна грешка 65 секунди преди края.

Олимпиакос се реваншира от другата страна с нова грешка, при това вече сред като Принтезис бе намалил до 60:58 – само две точки разлика. 19.6 секунди преди сирената, грешката принуди гърците да правят нарушения, и Милош Теодосич вкара едно, но пропусна друго.

Топката бе овладяна, а секундите до края – достатъчни за атака на Олимпиакос. Костас Папаниколау бе фаулиран, с 10.1 секунди, и реализира два пъти, за да направи резултата 61:60.

След тайм-аут, ЦСКА вкара топката отстрани, като я получи най-опитният – Рамунас Шишкаускас . Невероятно, но литовецът пропусна и двата, давайки последна атака за Олимпиакос. В нея Принтезис реализира красиво поднасяне, и донесе победата на Олимпиакос с 62:61. Оставащите 0.7 секунди не стигнаха за нищо, и гърците триумфираха за втори път в историята си!

Костас Папаниколау бе големият играч в мача за Олимпиакос, с 18 точки. Василис Спанулис добави 15, Принтезис - 12, а Перо Антич приключи със седем за успеха. Милош Теодосич вкара 15 за ЦСКА, а Кириленко завърши с 12 точки и 10 борби.