Турският Фенербахче победи драматично испанския Лаборал Куча Витория с 88:77 след продължение (23:15, 18:25, 14:17, 17:15, 16:5) и се класира за първи път в историята за финала на Евролигата по баскетбол за мъже.

В спора за трофея възпитаниците на легендарния сръбски треньор Желко Обрадович ще срещнат шесткратния победител ЦСКА Москва (Русия), който се наложи с 88:81 (23:12, 24:25, 21:22, 20:22) над сънародниците си от Локомотив Кубан Кроснодар в другия полуфинал.

Грандът от Истанбул започна отлично срещата в зала "Мерцедес-Бенц Арена" в Берлин, в която по-голямата част от 14-е хиляди зрители по трибуните бяха привърженици на турския отбор. Момчетата на Обрадович стартираха с 13:0 в първите 3:07 минути и изглежда вървяха към лесна победа, но постепенно испанците стабилизираха играта си и със серия от 8:1 точки в края на втората четвърт те стопиха пасива си на почивката до 40:41.

В началото на последната част испанците дори поведоха с 62:55, а 2:17 минути преди сирената те все още поддържаха добър аванс от 70:65. В края Дариъс Адамс се превърна в антигерой за Лаборал Куча. Той пропусна наказателен удар 35 секунди преди сирената при 72:70, след което Костас Слукас изравни за 72:72.

Испанците имаха последна атака, но Адамс направи нов пропуск от дистанция и мачът трябваше да бъде решен след продължение. В допълнителното време изгря звездата на Богдан Богданович, който реализира 9 от 18-е си точки в срещата и донесе успеха на турците.

Вторият най-резултатен за победителите беше Луиджи Датоме с 15 точки и 7 борби, Ян Весели и Екпе Удо добавиха по 14 точки, а Слукас завърши с 13 точки, 7 асистенции и 5 борби. За испанците страхотен мач направи Янис Бурусис с 22 точки и 10 борби, а Адамс завърши с 19 точки и 7 асистенции, но се провали в решителните моменти в края на редовното време./БТА