Шампионът Лукойл-Академик изненадващо трудно спечели като гост на Спартак Плевен с 97:94 (26:31, 14:20, 17:14, 26:18, 14:11) точки след продължение в среща от 18-ия кръг на Националната баскетболна лига за мъже. Редовното време завърши 83:83. Така "студентите" остават лидери в класирането с една загуба от началото на сезона.

Домакините от Спартак водеха почти през целия мач, като пропиляха аванс от 14 точки при 54:40 в началото на третата част. Те имаха преднина от 83:76 две минути и половина преди края, но до сирената не успяха да вкарат нов кош.

В същото време гостите се активизираха и Желко Шакич изравни 40 секунди преди сирената, а след това Павлин Иванов дори пропусна да донесе победата на Лукойл от тройката в самия край.

В добавените пет минути "студентите" поведоха след тройка на Шакич с 93:86. Домакините намалиха на 92:93 и 94:94, но последваха два наказателни удара на Шакич за 94:97. За Спартак Самул Франсис пропусна от тройката и така шампионите спечелиха мача.

Желко Шакич беше най-полезен за победителите с 27 точки и 13 борби. Павлин Иванов се отчете с 26 точки, а Димитър Димитров вкара 20 точки. За домакините Димитър Маринчешки записа 23 точки и 14 борби, а с 22 точки приключи Урош Величкович.

В друг интересен мач от кръга, Левски 2014 надделя над гостуващия Ямбол с 90:75 (17:21, 18:21, 33:12 22:21) и записа шести успех за сезона. Възпитаниците на Мануел Марков решиха мача след серия от 25:1 в третата част, с която направиха обрат за 60:43. След този успех те сложиха край на серията от поражения.

Капитанът Алекс Симеонов постигна "дабъл-дабъл" - 18 точки и 11 борби. Станислав Славейков вкара 17 точки, а 14 точки и 10 борби записа Ивко Ивков. Новото попълнение на Левски 2014 Кирил Кирилов дебютира за "сините", но остана в игра само 1:47 минута. За гостите Милян Боцка реализира 24 точки, 14 точки наниза Евгени Иванов, с с 13 точки се включи Денис Агре.

Вицешампионът Балкан победи като гост Академик Бултекс 99 Пловдив с 80:61 (26:16, 16:17, 18:16, 20:12) при дебюта на новия старши треньор на тима Мирослав Ралчев. Баскетболистите от Ботевград поведоха още в началните минути, а най-голямата им преднина беше 21 точки при 80:59 точки малко преди сирената.

Най-резултатен за победителите беше Брандън Фортънбъри със 17 точки. Мартин Дурчев се отчете с 15 точки и 7 борби, а Николай Върбанов вкара 12 точки. За домакините 17 точки и 7 борби записа Бошко Йовович, а 16 точки и 7 борби се отчете Никола Трайков, а Оскар Белфийлд добави 14 точки и 8 борби. /БТА