Лукойл Академик победи Балкан с 82:81 в първи мач от финалната серия на мъжкото баскетболно първенство.

Двата отбора изиграха две тотално различни полувремена, а Лукойл профука аванс от 28 точки. Вицешампионите все пак водеха от първата до последната минута, като единственото равенство бе при 72:72 в средата на четвъртата част.

Лукойл стартира повече от ударно, като заложи на агресивна защита и това даде добър резултат. Най-голямата разлика в двубоя дойде при 46:18 във втория период, а на почивка домакините се оттеглиха при 53:29.

Третата част се оказа идентична с първата, но с обратен знак за Лукойл и Балкан я взе с 31:14, за да си върне надеждата. Серия от 3:18 направи пасива на ботевградчани едноцифрен, за първи път след началото 12 минути преди края.

Преди финалната четвърт Лукойл водеше само със седем точки, а тройка на Мартин Маринов направи разликата само две, с осем минути на таблото. Павел Маринов с нова тройка изравни до 72:72. Академик обаче също отвърна от разстояние с Тери Смит и Дий Браун, а още една тройка на Никола Драгович върна аванса за домакините до осем - 80:72, и четири оставащи минути. Вълненията на терена продължиха с размяна на кошове преди две тройки - на Иван Лилов и Мартин Маринов - да оставят интригата за последната минута.

С точно минута до сирената, резултатът бе 82:81. След като имаше само една борба до момента Крис Минков взе две в нападение за Лукойл Академик в тази последна минута и времето почти свърши. Все пак Балкан нямаше натрупани фаулове, и не позволи на Лукойл да вкара, и остана със 17 секунди за едно последно нападение.

Академик направи добра защита и накара Педжа Стаменкович да опита труден изстрел през човек от тройката, и след като не вкара времето свърши, а успехът остана за Лукойл.
21 точки за победата вкара Дий Браун, 18 добави Христо Захариев, а Никола Драгович записа 12 точки, 10 борби и пет асистенции.

За Балкан, Павел Маринов отбеляза 17, Иван Лилов - 15, а Педжа Стаменкович и Мартин Маринов съответно 13 (плюс осем асистенции) и 11.