Един от големите фаворити в Младежката лига по баскетбол Черноморец Бургас изненадващо отпадна още в първия ден от финалите, които се провеждат в София. Бургазлии загубиха от Лукойл Академик със 72:79, след отличен мач на малките „студенти”, пред погледа на спортния директор на клуба Сашо Везенков. Черноморец завърши като лидер в група Б, докато Лукойл хвана последната квота от група А за участие във финалите.

Баскетболистите на Черноморец подходиха малко по-разконцентрирано към четвъртфиналната среща, и макар че водеха след първата четвърт, след това добрата игра на Лукойл нямаше как да не даде резултат. На почивката момчетата на Данчо Колев взеха аванс от седем точки, и макар че след паузата изпуснаха инициативата, проявиха характер, и пак си върнаха лидерската позиция след 30 минути игра.

Преднината на Лукойл стана двуцифрена в началото на последната четвърт, но и Черноморец не бе готов да се предаде, и с две тройки на Иво Славчев в последната минута от мача, разликата стана само две точки, а на таблото имаше още време за атака. Направилият отличен мач за Академик Крис Минков обаче демонстрира устойчивост и реализира два фаула в ответното нападение, давайки нов аванс, достатъчен да се подпечата победата.

Минков завърши с 28 точки, 6 борби и 4 асистенции, Иван Руньов добави 21 точки и 7 борби, а 12 точки отбеляза Николай Грозев.

За бургазлии със сериозен дабъл-дабъл от 24 точки и 19 борби се отчете Христо Господинов. Ростислав Алексов добави 15 и 11, а 13 точки отбеляза Иво Славчев.

Другият представител от група Б на Младежката лига – Евроинс Черно море, също не стигна лесно до победа над Шампион 2006 в първия мач за деня. На почивката варненци изоставаха с точка, но през второто полувреме се поокопитиха, и успяха да вземат превес, най-вече в борбата под коша. Николай Стоянов вкара 23 точки и взе 10 борби за Черно море, Станислав Цонков вкара още 14, а Лъчезар Радев овладя 15 борби и вкара осем за „моряците”. За Шампион Велислав Гълъбов вкара 16 точки, а Мартин Вутев се отчете с 15 точки и 13 борби.

Левски-Лукойл на полуфинал при младежите, фаворитът Черноморец отпадна

източник: Gong.bg и Sportsimages.bg

Доста по-лека задача имаха Овергаз и Левски в своите четвъртфинали. Овергаз се наложи с 99:82 над Рилски спортист, макар че реши окончателно мача едва в последната четвърт, по-скоро заради собствената си лекомислена игра. Рилецо нямаше право да използва и взетия именно от Овергаз Георги Бързаков, заради договорка между двата клуба, и нямаше много шанс в подкошието. 21 точки и 14 борби за Овергаз вкара Георги Боянов, привлеченият за финалите от Балкан Райко Дундалов се отчете с решаващи намеси със своите 18 точки и седем борби. 15 точки наниза Георги Дангалаков, а по 13 вкараха Антонио Николов и Дамян Стоянов. Стоянов направи много добър мач, и освен това взе 14 борби – 10 от тях в нападение, направи седем асистенции и открадна пет топки. За Рилецо Дарин Иванов вкара 22 точки, Марио Караилиев още 18, а Иван Ценов – 15, но бе изгонен от залата, заради непристойното си поведение спрямо един от реферите на мача.

Най-лесно до успеха стигна Левски над Академик Пловдив – със 103:67. Още на полувремето „сините” вече водеха с 61:38, и след като в третата част дръпнаха още, се поздравиха с разгрома. Този мач се игра в зала „Универсиада”, където домакинства само тимът на Левски.

Седем играчи на Левски завършиха с двуцифрен точков актив, като Деян Карамфилов бе най-резултатен с 15 точки и девет асистенции. Венци Петков и Алекс Симеонов завършиха с по 14, като Симеонов хвана и девет борби, въпреки че игра с контузия. Левски е и без центъра си Георги Кунов, също с травма от по-рано през седмицата. Стилиян Димитров бе най-резултатен за Академик с 16 точки, а Юлий Арабаджийски добави 15 на клуба, за който игра доскоро.

Така в утрешните полуфинали, ще се срещнат Овергаз и Черно море, и Левски и Лукойл Академик. Шампионът в Младежката лига ще бъде определен в събота от 15.30 часа.

В зала „Христо Ботев” освен младоците имаше и много треньори на мъжките отбори, с представители на турнира – наставникът на Рилски спортист Росен Барчовски, треньорът на Черноморец Дечо Коешинов, а в залата дойде и президентът на БФБаскетбол Георги Глушков.